Hollywood Smile son yıllarda oldukça popüler olarak konuşulan bir konudur. Aslında ilk olarak konu Amerika’da ki ünlülerin dişlerine göstermiş olduğu özen ile ortaya çıktı. Ünlülerin dişlerini öncelendirip güzel görüntü için ihtiyaç hissetmeleri ile dişler daha popüler hale geldi.

Güzel bir yüz için olmazsa olmaz olan çekici bir diş yapısı , tüm yıldızların ilgi odağı oldu. Biz diş hekimleri de bu konuda kendimizi daha da geliştirerek ve teknolojiyi kullanarak çok iddialı gülüşler tasarlayabildik. Hollywood smile ; kişinin yüze göre en uygun ve gösterişli dişleri tasarlayarak güzel bir gülüş oluşturma işlemidir.

Zamana göre belli trendler vardır. Bazen dişlerin boyları bazen formları bazende genişlikleri moda olabilir. Hollwood smile konusunda da yine dünya starları önderlik ederek trendleri belirlerler.

ADIM ADIM HOLLYWOOD SMİLE

1. Step/ 1. Adım

Son yıllarda Hollywood smile tasarımında biz diş hekimleri mümkün olduğunca daha açık renk dişler kullanmaya çalışıyoruz. İşlemi uygulayacağımız kişiyi biraz daha iyi analiz ediyoruz. İlk olarak kişinin beklentisini anlamak adına biraz sohbet edip karşımızda ki kişiyi inceleyerek karakter analizi yapıyoruz. Yani aslında işin içinde psikoloji var. Psikolojik olarak hazırlığımız bittikten sonra kişinin ağız içinin de net anlaşıldığı fotoğraflar çekiyoruz.

Bu fotoğrafları makro lensler ile çektiğimiz için tüm detayları büyük bir ekran üzerinde tekrar inceleme imkanımız oluyor. Bu inceleme sırasında ten rengi, dudak yapısı , statik duruş veya gülüş esnasında yani dinamik hareketlerde ki asimetrik tabloları değerlendirmiş oluyoruz. Mesela gülerken bir taraf dudağın fazla çekilmesi gibi. Ayrıca varsa dudak dolguları ,botox uygulamaları veya diğer estetik işlemler için ön inceleme yapıyoruz. Örneğin botox yaptırmış birisinde bu durum geçici olduğu için planlamayı ona göre yapmamız gerekiyor.

Karakter ve yüz analizi bitince planlamaya başlıyoruz. Hollywood smile aslında bir gülüş tasarımıdır. Bu gülüş tasarımı kişiye, modern zamana göre teknoloji , bilgi ve sanatın izin verdiği maksimum imkanları kullanarak en ideal gülüşü tasarla imkanı sağlar. Bu nedenle tasarımı oluşturacak kişi trendleri iyi takip etmeli ,teknolojiyi çok iyi kullanabilmeli ve ayrıca diş hekimliğinin yanında sanatsal bir gözü de olmalıdır.

– Bilgi
– Sanat
– Teknoloji

= HOLLYWOODSMİLE

2. Step/ 2. Adım

Artık aksiyon alıp, düşündüğümüz tasarımı; mümkünse aynı seansta uygulayacağımız kişinin dişleri üzerinde geçici estetik materyaller ile çalışıyoruz. Planladığımız tasarımı ağıza uygulayıp tekrar fotoğraflar çekiyoruz. Hatta bazen fotoğraflar statik olduğu için gülüş esnasında ki asimetrik durumları veremeyebilir diye video çekimleri de yapıyoruz.

Bu çekilen video ve fotolar üzerinden değerlendirme hasta ile birlikte yapılır. İlk etapta bazen değişim dramatik olduğu için gözün alışma süresi dediğimiz bir zaman aralığına ihtiyacı vardır. Bu zaman aralığı 15 dakikadan az olmamalıdır.

Bazen düşündüğümüz tasarım ağıza deneme amaçlı uygulanamayabilir. Bu durumda hastadan basit 2 dakika süren bir ölçü alınır. Bu ölçü ile elde edilen model üzerinde tasarım yapılır ve sonra bu Hollywood smile tasarımı ağıza uygulanır.

3. Step/ 3. Adım

Artık oluşturulan tasarımlar ve elde edilen kayıtlar ile işlemlere başlamak çok daha kolaydır. Çünkü artık ne yapacağımızı biliyoruz. Biz hekimler için en zor olan konu hastanın kafasında oluşturduğu beklentisini anlamaktır. Biz hekimler hastalarımıza bu işlemler ile ilgili yol gösterici olmalıyız. Bazen tasarımın belli bölgelerinde ısrar etmeliyiz. İşte tam bu konu estetik gülüş tasarımlarında ki tecrübenin önemini anlatır.

Bu aşamada dişlerin boylarının uzunlukları , dişlerin yüze göre porsiyonları , renk seçimi veya dişlerin fırlaklık mesafeleri artık kararlaştırılmıştır. Hollywood smile denilen uygulama da özellikle üst ön iki diş en uzun diş olarak görünür ve dişler arkaya yani azı dişlerine doğru giderek kısalırlar. Bu sayede alt dudak ile gülüş esnasında bir paralellik oluştururlar. İşte tam bu görüntü istenilen Hollywood smile gülüşüdür.

TECRÜBE=DENEYİM= ESTETİK BAŞARI=HOLLYWOOD SMİLE

Planlanan tasarıma göre dişler üzerinde bir takım işlemler yapıyoruz. Bu bazen basit bir lazer ile dişeti düzenlenmesi bazen de dişlerin ön yüzeylerinde törpüleme işlemi oluyor, tamamen inceleme sonrası belli oluyor. Tüm bu işlemlerden sonra ise artık esas ölçü alınır ve laboratuvar işlemlerine geçilir.

4. Step/ 4. Adım

Laboratuvar işlemlerinde son teknolojik seramik materyaller olan emax porselenler kullanılarak işlemlere devam edilir. Biz tarz ve teknolojik olarak press materyaller kullanıyoruz. Press çalışmalarda ki estetik uyum ve adaptasyon çok daha yüksek. Materyallerin alt yapıları da çok çok önemlidir. Alt yapı malzemeleri dediğimiz İNGOT seçimi aslında Hollywood smile tasarımının başarısını belirleyen bir aşamadır. İngot seçimi konusunda bazen hekimler daha az bilgi sahibi olabiliyorlar. Doğru ingot seçimi başarıyı getirir. Hazırladığımız porselen plakaları hekim laboratuvar teknisyenleri ile çalışarak finalize ediyoruz. Son aşama olan klinik uygulamasına geçiyoruz.

5. Step/ 5. Adım

Laboratuvardan gelen seramik parçacıklar artık ağıza kalıcı olarak uygulanacaktır. Bu aşamada tüm dişleri dezenfekte ederiz. Porselen yaprakçıkları da dezenfekte edip yapıştırıcı ile doldururuz. Hazır olan dişlere özel yapıştırıcılarla seramikler tuttururuz. Artık bu seramikleri sökmek pek mümkün değildir. Sadece özel aletler ile diş hekimleri sökebilirler.

Bu nedenle hep merak edilen konu bu seramikler bu kadar ince neden kırılmıyor?

Kesinlikle hekiminiz seramikleri doğru uygular ve sizler de kontrollerini ihmal etmezseniz bir kırılma olmaz. İşlemler bitip yapıştırıldıktan sonra bazen hastalarımızdan acaba biraz büyük mü oldu yada çok mu beyaz oldu diye sorular gelebiliyor. İlk gün bu soruları sormanız normaldir, bir sonraki hafta hastamız kontrole %99 çok memnun olarak geliyor. Bu nedenle ihtiyacı olduğunu düşünen tüm insanlara bu uygulamayı şiddetle tavsiye ederim.

Hollywood smile sizi daha iyi hissettirecek bir uygulamadır. Kendiniz için yaptığınız ve kalıcılığı 10 yıllar süren sağlıklı ve estetik bir işlemdir.

Herkes için mutlaka HOLLYWOOD SMİLE vardır. Tedavideki diş sayısını veya tedavide uygulayacağımız işlemleri kişiye özgü planlarız.