Seramik implant nedir ve Nelerden Yapılır? soruları bu tedavileri prosedürlerini uygulayacağımız hastaların en çok merak ettiği sorulardandır. Seramik implanta geçmeden önce belirtmek gerekiyor ki tedavisi mümkün olmayan dişler her zaman ağrı ile kendilerini belli etmeyebilirler. Ancak vücudun genelinde kronik enflamasyona neden olurlar. Bazen tek çözüm dişi çekmektir. Eksik dişler sadece çiğneme ve konuşma fonksiyonlarımızı olumsuz etkilemekle kalmaz, aynı zamanda estetik olarak da sıkıntılara neden olur. Diş implantları, çene kemiğine vidalanan ve günümüzde bilinen tedavi çeşididir.

1960’lardan bu yana, implantlar çene kemiği ile biyouyumlu bir metal olan titanyumdan yapılmıştır, ancak tıp ve dişhekimliği günümüz tedavi yaklaşımlarında metallerden uzaklaşıp alternatif malzemelere doğru hareket ettikçe, Zirkonyum dioksit diş implantları oldukça uygun ve kullanılan bir seçenek haline gelmiştir. Holistik (bütünsel) diş hekimliğinde ise günümüz teknolojisi ile, Zirkonyum dioksit implantlar sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle zirkonyum dioksit veya zirkonyum diş implantları olarak bilinen seramik diş implantları, diş implantlarının yeni biçimlerinden biridir. Tıpkı titanyum implantlarda olduğu gibi, tıpta implant malzemesi olarak zirkonyumun kullanılması diş hekimliği uygulamasından önce geldi. Zirkonyum, ortopedi ve diğer tıp alanlarında 20 yılı aşkın bir süredir olumlu sonuçları ile kullanılmaktadır.

Seramik implantlar “Beyaz implantlar” olarak da adlandırılırlar, diş rengindedirler, metal içermezler ve doku uyumludurlar. (Morphological Evolution and Weak Interface Development Within CVD-Zirconia Coating Deposited on Hi-Nicalon Fiber Paperback) – 7 Aug. 2013 by Hao Li (Author), Nasa Technical Reports Server (Ntrs) (Creator), Et Al (Creator)

Artık titanyum diş implantları yerine kullanılmaktadırlar. Zirkonyum dioksit implantlar, yüksek oranda biyo-uyumlu olmakla birlikte bir titanyum metal implantın vaadettiği tüm faydalarını sunar. Titanyum implantlar yüksek başarı oranlarına sahipken, bir dental implant materyali olarak idealden daha az niteliklere sahiptir. Başlıca sebebi, titanyum oksit parçacıklarının bozunarak yumuşak dokuya, kemiğe ve kan dolaşımına dağılmasına neden olduğu içindir. İnsanların vücutlarında titanyuma farklı hassasiyet seviyeleri vardır.

Vücuttaki titanyum oksit kontaminasyonu sayısız sağlık sorununa neden olabilir, ancak bazı insanların metale duyarlılığı o kadar keskindir ki vücutlarının implantın kendisini reddetmesine neden olur. Ek olarak, özellikle ön bölgede implantları olan kişiler, genellikle gri rengin dişetinden yansıma yaptığını fark ederler. Zirkonyum dioksit implantlar da korozyona dirençlidir ve zirkonyum materyali, kırılma ve ısı hasarına karşı direnci nedeniyle uzay gemisi yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Seramik İmplant Nelerden Yapılır? Hangi bileşenleri içerir?

Zirkonyum dioksit

Zirkonyum (Zr), kimyasal bir elementtir. Atom numarası 40, atom ağırlığı 91,22’dir. Periyodik tabloda metaller grubu içerisinde yer alır. Gri beyaz renkli bir metal olup doğada serbest metal olarak bulunmaz. Zirkonyum metaldir (her ne kadar metal gibi davranmasa da) fakat zirkonyum dioksit seramikler sınıfına girmektedir. Günlük hayattan basit bir örnek vermek gerekirse sodium bir metaldir fakat tuz değildir..

Zirkonyum dioksit (ZrO2) mühendislik malzemelerinde kullanılan renksiz, inorganik bir bileşimdir. Sahip oldukları yüksek dayanım ve kırılma tokluğu, yüksek aşınma dayanımı ve kimyasal dayanım, düşük ısıl iletkenlik, refrakter özellik ve biyoinertlik gibi özellikleri nedeniyle oksit seramikler arasında önemli bir yere sahiptir. Yazının bazı yerlerinde seramik bazı yerlerinde zirkonyum dioksit implant terimini okuyabilirsiniz

Peki zirkonyum dioksit seramikten farklı mıdır?

Seramiklerin çeşitli sınıflandırılmaları vardır. Dental implantlarda kullanılan seramik teknik seramikler sınıfına girmektedir. Teknik seramikler en genel ifade ile şöyle tanımlanır: çok özel optik, elektrik, manyetik, mekanik ve termal özelliklere sahip özel uygulama alanları olan seramik malzemelerdir. Teknik seramikler literatürde kullanım yerine ve/veya özelliklerine göre değişik adlandırmalar almaktadır. Teknik seramikler,

-Silikat seramikler

-Oksit seramikler

-Oksit olmayan seramikler olarak sınıflandırılır.

Zirkonyum implantlarda kullanılan zirkonyum dioksit, oksit seramikler sınıfına girer.

Oksit seramikler: Tek metal oksitten oluşan ve tek fazlı veya karışım oksitlerden oluşan çok fazlı seramik malzemelerdir. Çok az ve ya hiç camsı faz içermez. Yüksek saflıkta sentetik hammaddeler kullanılır. Yüksek sıcaklıklarda sinterlenir ve homojen bir mikro yapıya sahiptir.

Dentway diş klinikleri olarak seramik implantlarda ZERAMEX® markasını tercih ediyoruz. ZERAMEX® seramik implant, sıcak izostatik presleme ile üretilen sert zirkonyum dioksit ATZ boşluklarından üretilmiştir. ATZ, alumina ile sertleştirilmiş zirkonyum dioksiti ifade eder.

Seramik İmplantların Diğer İmplantlardan Farkı Nedir?

Seramik implantlar içlerinde metal bulunmayan doku dostu dental implantlardır. İmplantlara karşı alerjik reaksiyon oluşmaz ve sıcaklığa duyarlılık bulunmaz. Diş rengine benzer bir görünüme sahip olduklarından dolayı, seramik implantların estetik bir yanı da vardır. Seramik protez ara parça (abutmentlar) ve kaplamalar (kronlar) kullanıldığında diğer implantlarla da iyi estetik sonuçlar elde edilebilir. Seramik implantlar, düşük plak retansiyonu gösterir ve ince diş eti biyotipine sahip bireylerde, diğer implantlar gibi gri yansıma ortaya çıkarmazlar. Seramik implantlar aşınmaz ve ağız tadı üzerinde herhangi bir etki yapmaz.

Neden Seramik İmplant ? 

Sağlık

Seramik implantlar metal içermediğinden vücutta herhangi bir tehtid oluşturmaz.

Estetik

Seramik implantlar diş renginde (beyaz) olduğu için ince biyotipe sahip dişetlerinde ve ileride oluşabilecek dişeti çekilmelerinde herhangi bir estetik problem oluşturmaz.

Biyo-uyumluluk

Osseointegrasyon, yabancı bir materyalin çene kemiği ile kalıcı olarak bütünleşmesi sürecidir. Seramik implantlarda kullanılan materyal olan zirkonyum dioksit, kemikle tamamen kaynaşarak bulunduğu dokuya zarar vermeyen, biyo-uyumlu bir materyal olduğunu kanıtlamıştır. Metalin zamanla yarattığı korozyona neden olmazlar.

Dayanıklılık

Seramik implantların, biyouyumlu diğer bileşeni olan Zirkonyum ile dayanıklıkları artırılmıştır.

Alerji

Seramik implantlar hipoalerjeniktir. Titanyum, implantlar yerleştirildikten yıllar sonra ortaya çıkabilen kaşıntı, kızarıklık ve iltihaplanma gibi semptomlara alerjiye işaret olabilir.  Şimdiye kadar, zirkonyum dioksite karşı hiçbir ters bağışıklık tepkisi bilinmemektedir.

Seramik implantlar, metallere duyarlı olan herkes için kullanılabilir.

Seramik İmplant Kimler İçin Uygun Değildir?

Dental implantlar minör cerrahi operasyonlarıdır. Minör cerrahi operasyona uygun olmayan sistemik hastalığı olan her kişi için uygun değildir. Örneğin, doktor kontrolünde olmayan diyabet, doktor kontrolünde olmayan hipertansiyon, çene kemiğinde nekroza sebebiyet veren kemik ilacı kullanan kişiler…

Seramik İmplant Operasyon Süreci Nasıldır?

Seramik implant operasyon sürecinin normal implant operasyon süreccinden bir farkı yoktur. Steril ortamda gerçekleşir. Uygulanacak olan bölgeye lokal anestezi yapılır. İmplant yerleştirilir. İmplantın kemiğe kaynama süresi yaklaşık 6 haftadır. Ardından üzerinde kaplaması yapılır.

Seramik İmplant Operasyonları Acılı Mıdır?

Seramik implant operasyonundan önce uygulanacak bölge local anestezi ile uyuşturulurç kişi işlem esnasında en ufak ağrı hissetmez. Işlemden sonra ağrı oluşabilir. Bu durum doktorun reçete ettiği ilaçları dğzenli kullanması halinde kontrole alınır.

Operasyon Öncesi / Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyon öncesinde kişinin tok gelmesi önerilir. Kullandığı ilaçları, var olan hastalıklarını diş hekimiyle paylaşması gerekir. İlaçların çeşidine göre diş hekimi kişiyi takip eden doktoruyla iletişime geçer ve operasyona uygunluk açısından değerlendirir.

Operasyon sonrasında buz uygulanması çok büyük önem taşımaktadır. Anestezi etkisini yitirmeden herhangi bir şey yenmemelidir. Operasyon bitimindeki günde çok sıcak ve baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. 24 saat boyunca tükürme ve çalkama yapılmamalıdır. Diş hekiminin operasyon sonrasında yazdığı reçetedeki ilaçların söylendiği düzende kullanılması tedavi başarısını artıracaktır.

Komplikasyon / Yan Etki İhtimali Nedir? (Koku Yapar Mı?)

Her cerrahi operasyonda komplikasyon ihtimalleri mevcuttur. Seramik implant uygulamalarında bu komplikasyon ihtimali artmaz. Fakat metalin sebep olabileceği alerji ve dokuya uyumsuzluk göstermesi gibi yan etkilerin oranları seramik implantlar için daha düşüktür.

Doğru teknikle yapılan Seramik implant uygulamalarının koku yapması beklenmez.

Seramik İmplantlarda Markanın Önemi Var Mıdır?

Her implantta olduğu gibi seramik implantlarda da marka ve menşei önemlidir.  Implantın içeriğindeki malzemelerin kalitesinin sertifikalı olması, tedavideki başarı faktörünü artıran etkenlerdendir. Ayrıca implant sonrası üzerine yapılacak kaplamanın başarısı için ara parçası ve bu ara parçanın alternatif seçeneklerini markanın sunabilme gerekliliği sebebiyle bu standartlara uygun markalar tercih edilmelidir.

Seramik İmplantların Bakımı

Diş implantları doğru yerleştirildiğinde ve uygun şekilde bakıldığında ömür boyu kullanılmaktadır. Bununla birlikte, implantların bakımı yapılmadığında mukozit ve peri-implantit gibi periodontal hastalıklar (dişeti hastalıkları) ortaya çıkabilir ve kemik kaybına dolayısıyla implantınızın kaybına neden olabilir. İmplantınızın diş eti dokunuzla buluşma şekli doğal dişlerden farklı olduğu için diş etlerinin ve kemiğin sağlıklı kalması için özel bakım gerekir.

-Düzenli profesyonel temizlik önemlidir.

-Dental implantın uzun dönem ağızda kalma başarısı için evde yapılan fırçalama ve ip kullanımının yanı sıra yılda 2-3 kez profesyonel temizlik önerilmektedir.

-İmplantlarınızın evde bakımı da önemlidir.

-Düzenli fırçalama ve günlük diş ipi kullanımı, ev bakımının önemli bir parçasıdır. Erişilmesi daha zor alanların etrafını temizlemek için küçük diş fırçaları kullanılması da önerilir. Size uygun bakım önerilerini diş hekiminizden almayı unutmayın.

Dt. Begüm Atasoyu