Yaşamın her alanında bizlerin hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen teknolojik araç ve gereçlerin çeşitliliği ihtiyaçlar doğrultusunda öncelikle fikir olarak ortaya çıkar, sonrasında gerekli ar-ge çalışmalarıyla geliştirilir ve finalde üretimleri tamamlanarak tüketicilere ulaştırılır. Sağlık alanında da teknolojik gelişmeler sayesinde kullanılabilen kaliteli materyaller, yaptığımız tedavilerin ömrünü arttırıp klinik başarı sağlarken hasta memnuniyetini de beraberinde getirir. Diş hekimliğinde eksik dişlerin tedavileri için kullanılan implant markaları arasındaki rekabet hem klinik başarısını artıran kaliteli ürünlerin çıkmasını hem de fiyatlar konusunda çeşitlilik olmasını sağlar. İmplant markaları arasındaki rekabet hem klinik başarısını artıran kaliteli ürünlerin çıkmasını hem de fiyatlar konusunda çeşitlilik olmasını sağlar.

İmplant Markaları

İmplant markaları hakkında hastaların en çok merak ettiği sorular genelde yerli ve yabancı implant markaları hakkında olmaktadır. Yabancı implant markaları kıyaslamasında da Uzak Doğu menşei ürünlerin güvenilirliği sorgulanmaktadır. Dental implant sektöründe İsviçre, İsveç, Almanya, Amerika ve Güney Kore’de üretilen implantlar öne çıkmaktadır.

Straumann-Nobel:

Özellikle İsviçre ürünü olan “Straumann” ve İsveç ürünü olan “Nobel” marka implantlar bu sektörün önde gelen firmalarıdır. Bu markalar, implantın klinik başarısını arttırmaya yönelik ar-ge çalışmalarına çok ciddi bütçeler ayırmaktadır. Ürettikleri teknolojiler implant sektöründeki diğer fimalara örnek olmakta ve bu teknolojilerine ait patentleri belli bedellerle diğer firmalara pazarlamaktadırlar.

Osstem-Hiossen:

Güney Kore markası “Osstem” implantları özellikle Asya pazarını tamamiyle domine etmiştir. Fakat, Çin’in yaratmış olduğu Uzakdoğu ürünlerinin kalitesiz olma ihtimali algısından dolayı Avrupa ve Amerika’da aynı ürün “Hiossen” markası altında pazarlanmaktadır.

Biohorizon-Bredent:

Amerika ürünü olan “Biohorizon” ve Almanya ürünü olan “Bredent” firmaları da implant markaları arasında mühim bir noktadadır.

Zeramex:

İmplant teknolojisindeki gelişmeler sayesinde üretilen yeni nesil seramik implantlar da günümüzde uygulanmaya başlanmıştır. İsviçre ürünü olan “Zeramex” marka implantların içerisinde hiç metal yoktur. İmplant tamamen seramikten oluştuğu için rengi de beyazdır. Özellikle estetik bölgede ince dişeti yapısına sahip ve titanyum implatın gri yansıma ihtimali olan vakalarda tercih edilmektedir. Biouyumluluğu oldukça yüksek olan seramik implantlar metal alerjisi olan hastalar da kullanılabilmektedir. Cerrahi olarak uygulandıktan sonra dişeti de bir hayli hızlı iyileşme göstermektedir.

Yerli İmplantlar

Yerli implantlar konusunda ülkemizde çok ciddi yatırımlar yapılmıştır ve yapılmaya devam edilmektedir. Özellikle son 15 yılda bazı yerli implant firmaları önemli sayılarda satış yapmakta ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Yasal olarak bir ürünün uygulanabilmesi için yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerde çalışmalar yapılması gerekmekte ve bilimsel olarak güvenilirliğini ispat etmek zorundadır. Bu süreçleri tamamlayan yerli implant markalarının önündeki diğer aşama ise cerrahi olarak uygulanan ürünlerinin yıllık düzenli takibidir. Takip konusunda diş hekimleri ve klinik hasta takip sistemleri gerekli tüm kayıtları tutmakla yükümlüdür. Bu takibi aynı disiplinle gelişmekte olan yerli implant üreticileri de yapmalıdır. Yukarıda belirttiğimiz implant markalarının bazıları 80 yıllık geçmişe sahiptir ve istendiği taktirde 30 – 35 yıllık takipçileri olan vakalar paylaşabilmektedir. Bu sebepten dünyanın her yerinde kullanılmaktadır. Ülkemizdeki implant markaları uzun yıllar başarılı takip vakaları sunarak ve güncel implant teknolojilerine yapacakları ar-ge çalışmalarıyla katkıda bulunarak çok iyi yerlere gelmeyi hastalar tarafından kullanılmak istenen implant firmalarından olmayı amaçlamalıdır.

Yapılan her implant ömür boyu ağızda kalması amacıyla yapılır. Hastaların implant yaptıracakları zaman dikkat etmeleri gereken en önemli detay şudur; yaptırdıkları implantta yıllar sonra ihtiyaca bağlı olarak bir parça gerektiğinde bu konuda başvurdukları diş hekimi implant markasının distribütörlerine ulaşabilir mi? Özellikle porselen kaplamanın yeniden yapılması gerektiği durumlarda implanta uygun ölçü parçası ve diğer ara parçaların temininin yapılması gerekir. Hastalar mutlaka hekimlerine bu konu hakkında işlem öncesinde danışmalıdır.  Cerrahi olarak implant yapıldıktan sonra implant markasının ve implant işleminin yazılı olarak bulunduğu sertifikalar hastalar tarafından ömür boyu saklanmalıdır.

Dünyadaki köklü implant markaları yıllar önce üretilip hastalara uyguladıkları ve günümüz teknolojisinin gerisinde kaldığı için üretilmeyen eski implantlarının yedek parçalarını bile istendiği taktirde temin edebilmektedirler.