Kanal Tedavisi Gören Diş Kırılır Mı? Kanal tedavisi ile yapılan dişlerin kullanım süresi bir ömür boyu olabilmektedir. Ancak bazı istenmeyen durumların oluşmasına bağlı olarak kanal tedavisi yapılan dişlerde kırıklar da meydana gelebilmektedir. Kanal tedavisi yapılan dişlerin kırılmasının nedeni ise dişlerin içindeki pulpanın kanal tedavisi esnasında alınmasıdır. Pulpanın alınmasından dolayı dişlerde kuruma meydana geldiği için dişler yapısal olarak zayıflayarak kırılabilmektedir.

Kanal Tedavisi Gören Diş Kırılır Mı?

Kanal tedavisi sırasında dişler yapılırken dişlerin içerisinde bulunan pulpa alınmaktadır. Ancak diş içerisinde bulunan pulpa alındığı için kanal tedavisi yapılan diş içerisinde ağrı olmazken dişin çevresinde ağrı oluşabilmektedir. Ancak kanal tedavisi sonrasında meydana gelen ağrı ve sızılar kısa süre içerisinde ortadan kalkmaktadır.

Bunun için de kanal tedavisi sonrasında işlem yapılan dişlerdeki hassasiyetin daha fazla ağrı oluşturmaması için birkaç gün bu bölgede çiğneme yapılmaması gerekmektedir.

Kanal tedavisi yapılan dişlerde bazı hastalarda hem şiddetli ağrılar meydana gelmektedir hem de uygulama yapılan dişlerde kırıklar oluşabilmektedir. Ancak bu sorunların tek sebebi dişlerin içerisindeki pulpanın alınmasıdır. Eğer diş içerisindeki pulpa tam olarak temizlenmez ise kanal tedavisi sonrasında oldukça şiddetli ağrılar da yaşanabilmektedir.

Kanal tedavisi hastalar tarafından genellikle ömür boyu kullanım sunduğu için en sık tercih edilen diş tedavisi yöntemlerinden biridir. Bununla birlikte bazı durumlarda kanal tedavisi ile iyileştirilen dişlerde de kırılma veya hasar görme gibi durumlar da meydana gelebilmektedir.

Kanal tedavisi yapılan dişin sağlıklı bir şekilde ömür boyu kullanılabilmesi için öncelikli olarak dişin içerisindeki pulpanın dişi beslemesi gerekmektedir. Ancak dişin içerisindeki pulpa tamamen temizlendiği için diş beslenemez ve kısa süre içinde de kuruyarak yapısını ve sağlamlığını kaybeder. Bu da kanal tedavisi sonrasında dişin kırılmasına neden olabilmektedir.

Kanal tedavisi gören dişin kırılması durumu eğer diş eti üzerinde değil ise yeniden kısa süre içerisinde tamir edilebilmekte ve iyileştirilmektedir. Ancak diş eti içerisinde eğer kırılma meydana geliyor ise ve kırık tekrar kaplama yapılamayacak şekilde ise diş eti ve kırık diş için cerrahi bir müdahale gerekebilir.

Kırılan Diş İçin Tekrar Kanal Tedavisi Yapılır Mı?

Kırılan dişin diş etine verdiği hasar tekrar kanal tedavisi yapılıp yapılamayacağını netleştiren bir durumdur. Ancak genel olarak kırık dişlerin tamir edilmesi için de yeniden kanal tedavisi yapılabilmektedir. Ancak kırık diş etine kadar ulaşmış ise öncelikli olarak yapılacak işlem cerrahi müdahale ile dişin alınması olabilmektedir.

Dişte oluşan kırık pulpaya kadar uzanmış ise tekrar kırık diş üzerine kanal tedavisi uygulanabilmektedir. Eğer dişin sadece belirli bir yüzeyi kırılmış ise kaplama yapılarak da dişin tedavisi kısa süre içerisinde yapılabilmektedir. Ancak dişteki diş eti içerisindeki diş köküne kadar ulaşmış ise kaplama veya kanal tedavisi gibi yöntemler kesinlikle uygulanmaz. Bu gibi durumlarda sadece dişin çekilmesi gerekmektedir.

Hangi Diş Sorunlarında Kanal Tedavisi Uygulanmaktadır?

Her diş sorunu için kanal tedavisi yapılmamaktadır. Ancak diş tedavileri içerisinde en çok yapılan ve en uzun ömürlü olan tedavi seçeneği olarak kanal tedavisini göstermek mümkündür. Dişlerde çatlaklar veya derin çürükler mevcut ise bu gibi durumlarda diş içerisindeki pulpa da zarar görmektedir. Dişteki pulpanın zarar görmesi durumunda dişi kurtarılabilmesi için en uygun tedavi yöntemi olarak kanal tedavisi uygulanabilmektedir. Dişin kurtarılması için kanal tedavisi en uygun yöntemlerden birisi iken dişin iltihaplanması veya diş erimesi gibi sorunlarda da cerrahi müdahaleler gerekebilmektedir.

Kanal Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Diş tedavisi için uygulanan kanal tedavisini yapılırken;

– İlk olarak dişin durumunu netleştirmek için ve pulpanın durumunu görebilmek adına röntgen çekilmektedir.

– Kanal tedavisi yapılacak olan diş ve dişin çevresi için lokal anestezi yapılarak o bölgenin uyuşturulması sağlanmaktadır.

– Dişin üst bölgesinde bulunan pulpa üzerinde bir delik açılmaktadır. Ancak çürümüş olan diş üzerinde bulunan çürük pulpaya kadar ulaşmamış ise bu noktada dişte bir delik açılmasına gerek yoktur.

– Diş üzerinde açılan delikten pulpaya ulaşılmaktadır.

– Burada diş içindeki çürüklerin temizlenmesinin ardından kanalların doldurulması sağlanır.

– Daha sonra boşluklar doldurulduktan sonra dolgunun üzeri uygun olan işlemler ve teknikler ile kapatılmaktadır.

– Genel olarak çürük olan dişlerde çürüklerin temizlenmesinin ardından uygulanan kanal tedavisi işlemleri yukarıda bahsettiğimiz gibi uygulanmaktadır.

– Ancak bazı durumlarda diş etlerinde veya dişlerde iltihap ya da enfeksiyon gibi durumlar da görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda öncelik her zaman çeşitli ilaç tedavisi ile ilk olarak iltihabın kurutulması ve tedavi edilmesi sağlanmaktadır. Ardından kanal tedavisi uygulanmaktadır.