prepless lamine nedir tedavi
İçindekiler

Prepless Lamine Nedir?

Güzel bir yüz ifadesine sahip olmak, herkes için arzu edilen bir durumdur ancak sağlıklı ve düzgün dişlerle yapılan güzel bir gülüşün, yüz ifadesine kattığı güzellik tartışılmaz. Bu nedenle dişlerde yaşanan renk problemleri, şekil bozuklukları estetik açıdan kişiyi mutsuz eden sorunlardan biridir. Dişlerde meydana gelen şekil bozukları, yapısal olabileceği gibi, sonradan da oluşmuş olabilir. Herhangi bir nedenle dişin kırılması, diş kaybından dolayı dişlerin kayması veya diş eti çekilmesiyle, diş aralarında boşluklar oluşturur. Geçmiş uygulamalarda bu problemin çözümü için porselen kaplamalar yapılıyor ve bu işlem için sağlıklı dişler küçültmek amacıyla kesiliyordu. Günümüz de ise gelişmiş lamine teknikleri ile sağlıklı dişlerde kesme yapmadan ya da çok az bir aşındırma ile porselen yaprakların dişlere yapıştırılması ve bunun bir sonucu olarak, mükemmel görünümlü dişlere sahip olmak mümkün oluyor. İşte prepless Lamine nedir sorusunun cevabı da bu aşamada netleşiyor.

Normalde lamine diş tekniklerinde lamine uygulaması yapılmadan önce sağlıklı dişler üzerinde çok az da olsa bir inceltme yapılıyor. Prepless lamine tedavisinde ise diş yüzeylerinde herhangi bir inceltme işlemi yapılmıyor. Diş yapısı uygun olan kişilerde çok iyi sonuçlar veren prepless lamine tedavisi, diş estetiği açısından günümüzde en çok tercih edilen çözümlerden biri olarak öne çıkıyor.

Prepless Lamine Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Prepless lamine nedir sorusunu yanıtladıktan sonra şimdi de bu tedavi yönteminin avantajlarına bir göz atabiliriz. Prepless lamine tedavisinde diş yüzeyinde kesme veya aşındırma yapılmayacağından, sağlıklı dişleriniz zarar görmeyecektir. Ayrıca prepless lamine tedavisinde kullanılan lamine malzemeler son derece güçlü ve dirençlidir. Dikkatli bir kullanım ve iyi bir ağız bakımı ile uzun yıllar boyunca kullanmak mümkündür.

Bir başka avantajı da ağızda yabancı madde olduğu hissi uyandırmaması. Çünkü lamine uygulaması dişin dış kısmına yapılıyor. İç kısımlara uygulama yapılmadığı için dilinizin dişi yadırgama durumu olmuyor.

Prepless lamine uygulamasının bir nedeni de dişlerde daha beyaz bir görüntü elde etmektir. Bu sayede dişleriniz homojen ve doğal bir renge kavuşur. İşin iyi tarafı, yıllar içinde renkte bir değişimin olmaması. Ayrıca lamine kaplamaların ışık geçirgenliği yüksek olduğunda, doğal diş görünümünde olması da uygulamanın en önemli avantajlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Prepless Lamine Uygulaması Nasıl Yapılır?

Prepless lamine uygulaması yapılmadan önce hastanın kapsamlı bir şekilde ağız muayenesi yapılır ve dişlerin durumu ve hastanın beklentileri doğrultusunda lamine uygulaması yapılacak dişlere karar verilir. Gerekli ölçümler yapılıp, bu ölçümler doğrultusunda hazırlanan modellerle fotoğraflar çekilip üzerinde gerekli değerlendirmeler yapılır. Hastanın da onay verdiği model doğrultusunda uygulama geçilir. Bazen tasarımdan çok emin olunmaz ise kişiye özgü bir tasarım çalışması yapılıp önden ağıza uygulanır. Böyleye gerçek dişler yapılmadan bir simülasyon görmüş oluruz. Ona göre de yeni diş boyları ,genişlikleri veya renkleri seçilir.

Prepless lamine yöntemi uygulamasında, dişe her hangi bir mekanik müdahale, kesme, aşındırma gibi bir işlem yapılmıyor. Lamine yapraklar dişle bütünleşecek şekilde özel bir kimyasal ile kuvvetli bir şekilde dişe yapıştırılıyor. İşlem bittikten sonra, dişlerinize herhangi bir aşındırıcı müdahale olmadığı için dişlerinizde bir hassasiyet de oluşmuyor.

Prepless Lamine Uygulaması Kimler İçin Uygundur?

Prepless Lamine uygulaması çoğunlukla, diş boyutları küçük olanlar ve çeşitle nedenlerle dişlerinin arasında aralıklar bulunan kişilere yapılır. Ancak diş beyazlatma ihtiyacı hisseden kişiler de prepless lamine uygulamasını tercih etmektedir. Bir başka uygulama sebebi de dişlerdeki mine yapısının pürüzlü olması, çürükler nedeniyle izlerin kalmış olmasıdır. Bu tür problemlerin giderilmesinde de ağız estetiğinin bir parçası olarak prepless lamine tedavisi öngörülebiliyor. Yine ağız estetiği çalışmalarında diş ve çene kemiği gelişimi tamamlanamamış kişilere de prepless lamine kaplama uygulaması yaygın olarak kullanılıyor. Sigara ve puro gibi materyalleri kullanan kişilerde kesin çözüm olarak prepless lamina uygulanır. Çünkü işlem sonrasında tütün lekesi tutmaz. Lekelenme olmadığı için dişler hep beyaz ve sağlıklı görünür.

Son Blog Yazıları

İmplant Tedavisinden Önce ve Sonra Neler Yapılmalıdır?

Hastalarımızdan en çok aldığımız sorulardan biri olan implant tedavisinden önce ve sonra neler yapılmalıdır? sorusunun cevaplarını sizler için derledik. Hastanın…

Süt Dişlerine Tedavi Yapılmalı Mı?

Ebeveynlerin nasıl olsa düşecek dediği süt dişlerinde herhangi bir diş rahatsızlığı durumunda sorulan ‘ Süt Dişlerine Tedavi Yapılmalı? mı sorusuna…

DÜŞEN KÖPEK DİŞ YERİNE YENİSİ ÇIKAR MI?

Düşen köpek diş yerine yenisi çıkar mı? Köpek dişinin ağızdaki fonksiyonu nedir? Ne zaman köpek dişi oluşur ve hangi yaş…

Online Hızlı Randevu