Yaprak Diş Kaplama nedir? Estetik gülüş tasarımında laminanın gücü neden önemlidir? Hayalinizdeki gülüşe kavuşmanızı sağlayan, ağız ve yüz yapınıza uyumlu tasarlanan diş kaplama yöntemlerini bu yazımızda inceliyoruz.

Estetik Gülüş Tasarımı Nedir?

Estetik gülüş tasarımı diş hekimliğinde son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz kavramlardan biridir. Ağız içi problemlerine çözüm üretmenin yanında, diş hekimliği alanında uygulanan, güzel bir görünüme sahip ağız/diş yapısı oluşturmaya yönelik çalışmalara estetik gülüş tasarımı adı verilmektedir. Yaprak diş kaplama tedavisi, estetik gülüş tasarımının en önemli uygulamalarından biridir.

Yaprak Diş Kaplama Nedir?

Yaprak diş kaplama, porselen diş kaplama malzemelerinin diş üzerine monte edilmesi işlemidir. Kullanılan malzeme yaprak şeklinde olduğu için “yaprak kaplama” adını almıştır. Bu işlemden sonra kişi sağlıklı bir diş yapısına kavuşurken, aynı zamanda estetik açıdan dikkat çekici bir gülüşe sahip olmaktadır.

Lamina Diş Kaplama Nedir?

Yaprak diş kaplama aynı zamanda “lamina diş kaplama” ya da “lamina porselen” adıyla bilinmektedir. Yaprak biçimindeki laminalar, uygulanan tedavi sonrası eski dişlerin üzerini kaplayacak hale getirilir. Estetik gülüş tedavisi gören hastaların diş yapıları önceden ölçümlenir ve yapraklar bu ölçülere göre hazırlanarak dişlerin üzerine sabitlenir.

Porselen yaprak kaplama sağlıklı ve beyaz diş görünümüne yakın bir malzeme olduğu için tercih edilmektedir. Natürel bir görünümle birlikte, porselen diş kaplaması oldukça dayanıklı olmasıyla tanınmaktadır. Dişlerinde çatlaklar olanlar, diş dizilimi boşluğu sorununa sahip olanlar, dişlerde renk kaybı yaşayanlar ve diş boyutları birbirinden farklı olan hastalar gönül rahatlığı ile lamina diş kaplaması yaptırabilirler.

Yaprak Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Yaprak diş kaplama tedavisi hekiminizin muayene ve ölçüm çalışmasından sonra belirli seanslar zarfında uygulanabilen bir işlemdir. Tedavi başlangıcında öncelikle diş yüzeyleri temizlenir ve belirli bir miktar tabaka diş yüzeyinden uzaklaştırılır. Bazı tedavi yöntemlerindeyse temizlemeye gerek olmadan doğrudan uygulamaya geçme söz konusu olabilir. Diş yüzeyinin kaplamaya hazırlanma süreci genellikle ağrısız ve sızısızdır.

Hastanın diş yapısı kalıp alma veya özel cihazlarla görüntüleme sonrasında dijital ortama aktarılır. Alınan ölçüler diş laboratuvarına yollanır. Burada hastaya uygun lamina yaprak kaplama malzemesi üretilir ve tedavinin ikinci aşamasına geçilir. Üretim sürecini bekleyen hastaların günlük yaşamında sorun yaşamaması için genellikle geçici diş kaplama yöntemleri uygulanır.

Yaprak kaplama malzemesi hazır olduktan sonra özel maddelerle birlikte hastanın dişleri üzerine yapıştırılır. Öncelikle kaplamanın uyumuna bakılır. Eğer düzeltilmesi gerekilen yerler varsa hekim tarafından düzeltme işlemi yapılır ve diş kaplama son haline getirilir.

Lamina diş tedavisi genellikle ağrısız olduğu için anestezi uygulanmaz. Ancak diş sorunları fazla olan kişilerde gerek duyulursa anestezi verilebilir. İşlem sonrası hafif ağrıları gidermek adına ağrı kesici ilaçlar hekim tarafından önerilebilir.

Neden Porselen Diş Lamina Tedavisi?

Diş rengine doğallık kazandırdığı için lamina, en yaygın kullanılan kaplama malzemesidir. Doğal ve dikkat çekici bir gülüşe sahip olmak isteyenler için hazırlanan yaprak diş kaplamalar, kolay bir kesim işlemi sonrasında diş yüzeyine yapıştırılabilmektedir. Lamina yaprak diş kaplama dayanıklı olduğu kadar kolay lekelenmeyen bir maddedir.

Yaprak Diş Kaplama Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yaprak lamine uygulaması ortalama 2 – 5 seans sürmektedir. Tedavi sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Öncelikle ağız bakımı kaplama sonrası oldukça önemlidir. Günde iki kere diş fırçalamak, gargara ve gerekirse diş ipi kullanmak yararlı olacaktır.

Yaprak diş kaplama ve estetik gülüş tasarımı gibi işlemlerden sonra hekimin belirlediği dönemlerde kontrole gidilmesi gerekir. Lamina diş kaplaması yaptıranlar için tırnak yeme veya diş gıcırdatma gibi bazı zararlı alışkanlıklardan uzak durmak önemlidir. Böyle sorunlarınız varsa hekiminize söyleyebilir ve önleyici aparatlar kullanabilirsiniz.  Özen gösterildiğinde lamine diş kaplama zarar görmeden kullanılmaya devam edilebilir. Sorun yaşamadıkça yaprak diş kaplamaların yenilenmesine gerek yoktur.

Yaprak diş kaplama hakkında dikkat edilmesi gerekilen önemli noktaları açıklamaya çalıştık. Dişlerinizdeki fiziksel sorunlara çözüm bulmak veya daha iyi bir gülüşe sahip olmak için lamine diş ve estetik gülüş tasarımı yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.