Ağız Açık Uyumanın Diş Çürüğüne Etkileri yapılan araştırmalar ile netleşirken, diş sağlığını pek çok açıdan olumsuz etkilediği de görülmüştür. Ağız açık uyumanın pek çok nedeni olabilmektedir. Özellikle burun bölgesinde oluşan tıkanıklar bireyin gece daha rahat nefes alabilmesini sağlamak için ağız açık uyumak zorunda kaldığını göstermektedir. Buna benzer pek çok nedene bağlı olarak kişiler ağız açık uyumak zorunda kalabilmektedir. Her ne kadar masum gibi görünen bir durum olsa da ağız ve diş sağlığı için ağız açık uyumanın pek çok olumsuz etkisi olduğu bilinmektedir.

ağız açık uyumanın diş çürüğüne etkileri nelerdir

Ağız Açık Uyumanın Sebepleri

– Ağız açık uyumanın kişiden kişiye göre değişen pek çok sebebi bulunmaktadır. Ancak ağız açık uyumanın en bilindik nedenleri arasında burun tıkanıkları yer almaktadır.

– Kişide geniz bölgesinde et var ise bu da gece uyurken nefes alabilmesini kolaylaştırabilmek adına ağız açık uyumasına neden olabilmektedir.

– Bademciklerin büyümesine bağlı olarak da boğaz bölgesinde daralma meydana gelebilmektedir. Bu durum da ağız açık uyumanın en sık görülen nedenleri içinde yer almaktadır.

– Aşırı yorgunluğa bağlı olarak kişi ağzı açık olarak uyuyabilmektedir. Uzun süre vücudunuza yetecek kadar uyumaya özen göstermeniz geceleri ağız açık uyuma sorununun da önüne geçebilmeniz için en etkili yöntemlerden biridir.

Ağzı Açık Uyumak Nelere Sebep Olur?

Pek çok kişi geceleri ağzı açık uyuduğunun farkında değildir. Ancak ağız açık uyumak pek çok sorunun ve rahatsızlığın da belirtisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Ağız açık uyumak şu gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir;

Dişlerde çürümelerin meydana gelmesi,

Horlamaya başlanılması,

Sabahları uyandıktan sonra ağızda meydana gelen koku,

Astım hastalığı belirtileri,

Sabahları ağızda yaşanılan kuruluk ve susama isteği gibi rahatsızlıklar ağız açık uyuma sonrasında meydana gelebilmektedir.

Ağzı Açık Uyuma Sorununun Önüne Nasıl Geçilebilmektedir?

Özellikle toza karşın alerjisi olan kişiler için ağzı açık uyumak büyük sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Bunun için de uyuduğunuz alanda toz olmadığına dikkat ederek geceleri farkında olmadan tozdan kaynaklı olarak alerji yaşamanızın önüne geçebilirsiniz.

Eğer burun bölgenizden kaynaklı olarak nefes almakta zorluk çekiyorsanız geceleri kullanmak için özel olarak geliştirilen burun bantlarını tercih edebilirsiniz.

Aynı zamanda ağız açık uyumanın önüne geçebilmek için evde yapabileceğiniz çeşitli nefes egzersizleri de yine oldukça yararlı olabilecektir.

Ağzınızı açık tutarak uykuya dalmayı alışkanlık haline getirmeniz de yine en iyi çözüm yöntemlerinden birisi olabilir.

https://www.traditionrolex.com/30

Uyumadan önce geniz ve burun bölgenizin temizliğini yapmanız da uyku sırasında daha rahat nefes alabilmenizi sağlayacağı için daha rahat bir uyku uyumanıza da yardımcı olabilir.

Ağız Açık Uyumanın Ağzı Ve Diş Sağlığına Etkileri

Horlama ve ağız açık uyumak sanıldığı kadar masum bir durum değildir. Özellikle ağız açık uyuma sorunu üzerinde yapılan araştırmalarda dişlerin daha kısa sürede çürümesine neden olduğu kanıtlanmıştır.

Gece uyurken sürekli olarak ağızdan nefes alıp verme ağız içindeki asidik dengenin bozulmasına neden olabilmektedir. Bu da diş taşı oluşumunun hızlanmasına ve buna bağlı olarak da çürüklerin oluşmasına sebep olur.

Ağız açık uyumanın diş çürüğüne etkileri tükürük bezleri ile yakından ilgilidir. Dişlerin sağlıklı ve daha temiz kalması için salgılanan tükürük miktarı oldukça önemlidir. Sizler farkında olmasanız da tükürükler dişlerin kendiliğinden temizlenmesini sağlar. Bu da diş yapısının çürük oluşumu için kendi kendini korumasına yardımcı olmaktadır. Ancak gece boyunca ağzı açık uyunduğu zaman tükürük salgılama oranı oldukça düşecek ve ağızda kuruluk yaşanacaktır. Bu da tükürüklerin dişleri temizlenmesinin önüne geçebilmektedir. Bu sayede dişlerde diş minesi oluşumu ve buna bağlı olarak çürük gelişiminde hızlanma meydana gelebilmektedir.

Özellikle çocukluk döneminde çocuklarda da sık sık görülen ağız açık uyuma durumunda dişlerin yanlış gelişimi ve çenede kapanış bozukluğu gibi sorunlar da bu durumdan kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir. Bunun için ergenlik dönemi ve çocukluk döneminde ağız açık uyuma alışkanlığının önüne geçilmesi ağız ve diş sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir.

Ağız açık uyumak sadece ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyen bir sorun değildir. Uykunuzu yeterli ve sağlıklı bir şekilde alabilmenizi de engelleyeceği için yorgun olarak uyanırsınız. Eğer sabahları uyandığınızda sürekli kendinizi yorgun ve ağız bölgesinde kuruluk hissediyorsanız doktorunuz ile görüşmelisiniz. Doktorunuzun yapacağı muayeneler sonrasında ağız açık uyuma sorununun nedeni de tespit edilerek buna uygun olarak tedaviler de uygulanacaktır.

Ağız açık uyuma sorunu hem diş çürümelerinin oluşmasına hem de kalitesiz bir uyku sonrasında kişinin yaşam kalitesinin de olumsuz olarak etkilenmesine sebep olabilmektedir. Ağız açık uyumaya bağlı olarak yaşadığınız diş çürümesi ve diğer nefes programları için en kısa sürede doktorunuz ile görüşmelisiniz.