İçindekiler

Corona Virüs Diş Ağrısı Yapar mı? Corona Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

Çin’de başlayan ve tüm dünyayı sarıp küresel bir sağlık sorunu yaşatan bir virüs türüdür. Dünya Sağlık Örgütü Pandemi uyarısında bulunmuş ve bu salgının artık sınır tanımadığını ilan etmiştir. Aslında corona virüsler uzun zamandan beri vardı. Bu seferki virüsün mutasyonu sonucu etki mekanizması değişmiş, yeni nesil virüs olarak ciddi ölüm riskinin belli bir yaş grubunu tutması söz konusu olmuştur. Virüsün bulaşma yolu solunum yollarıyla olabilmektedir. Virüs vücuda ağız ve burun yoluyla girebilmektedir. Ayrıca gözden de bulaşma riski vardır. Virüsün havada asılı kalmasıyla ilgili çalışmalar da vardır ama bu konu çok netleşmiş değildir. Virüs damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Bu kesindir.

Diş Hekimliği, K.B.B, Göz Hastalıkları ve Anestezi Bölümü ciddi risk altındadır çünkü bu branşlar hastanın direkt tükürük ve diğer sıvılarıyla direkt temastadırlar. Özellikle diş hekimleri kullandıkları aletlerin yüksek devirde ve basınçlı hava üreten aletler olması sebebiyle ciddi risk altındadır.

Önlem ve Tedbirler Nelerdir?

Diş hekimleri kendilerini ve birlikte çalıştıkları sağlık personellerini korumak için her türlü yüksek koruma ve korunma önlemlerini almaktadırlar. Kendilerini korumak için aldıkları tüm önlemler hastaları da koruyacaktır. Her diş hekimi kliniğe giren tüm hastanın virüsü taşıyor olabileceğini düşünerek önlemler alır.

Madde Madde Corona Virüs Önlemleri Nelerdir?

– Özellikle koruyucu kıyafetler giyerler, özel maskeler, 2 -3 kat eldiven takılır.

– Özel siperlikler ve bone kullanılır.

– Ayaklarda galoş ve tüm klinikte özel dezenfektanlar bulundurulur.

– Kişisel ekipmanın giyilmesi ve çıkarılması çok dikkat edilmesi gerek bir prosedürdür. Tüm klinikler bu konuya ciddi zaman ayırıp bir protokol belirlemelidir. Dentway kliniklerinin bu konuda Çinli ve İtalyan meslektaşlarımızın tecrübeleriyle oluşturulmuş bir protokolü mevcuttur.

– Hastalarımızın bu kıyafetler ve ekipmandan rahatsız olup tedirginlik hissetmemeleri gerekir.

– İşleme başlamadan önce kliniğe gelen tüm hastaların ateşi ölçülür, el dezenfektanı kullanılır.

– Tüm hastalara ağızdaki virüs miktarını azaltacak özel gargaralar yaptırılır.

– Mümkünse yanında refakatçi getirilmemesi konusunda hastalarımız uyarılır.

– Bekleme salonunda en fazla iki hasta olacak şekilde randevular organize edilir.

Acil Tedavi Nedir? Hangi Durumlar Acil Tedavi Gerektirir?

-Şiddetli diş ağrısı:

Diş hekimliğinde acil durumların başında şiddetli diş ağrısı gelir. Gece uyutmayan ve her daim devam eden ağrı bizim için acil olarak adlandırılır. Mutlaka diş hekimi görmesi gerekir.

-Ağız içinde durmayan kanama:

Diş etinden veya daha önceden çekilmiş bir sebebiyle çene kemiğinden gelen kanama sebebi olabilir. Kanamanın miktarı önemlidir. Kan ağız içini dolduracak şekilde ve ağız kenarlarından sızıntı yapıyorsa kanama da acil statüsündedir.

-Yüzde ve boyunda şişlik enfeksiyon:

Dışardan bakıldığında yüzdeki asimetrinin gözle görülebilecek kadar büyük olması, beraberinde ateş, halsizlik ve bulantı olması da bizim için acil durumları anlatır.

-Ağız ve diş travmaları:

Dışarıdan herhangi bir nedenle diş ve ağız dokularına darbe gelmesi sonucu dişlerde kırık veya yerinden çıkma, diş etlerinde yırtılma veya kanama, eklemlerde ağrı veya ağız açmada güçlük de bizim için acil statüsündedir.

-Yutkunma güçlüğü ve ağız kapamada güçlükleri:

Bu problem aslında 20 yaş dişlerinin oluşturduğu problemlerdir. Yutkunma güçlüğünün iyi değerlendirilmesi gerekir.

-Diş veya porselen kaplama kırıkları:

Bu tür kırıklar bazen dil ve yanakları keser veya tahriş eder. Bu nedenle de bu tür durumlarda diş hekimine gidilebilir.

Evde Kal Türkiye!

Corona virüsten kurtulmamızın yolu tüm sosyal yaşantımızı sıfırlayıp izole olmamızdan geçmektedir. Sadece birilerinin izole olması maalesef yeterli olmuyor. Tüm dünyanın bunu yapıyor olması gerekir. Bu virüsün en iyi tarafı adaletli olmasıdır. Virüs, dil, din, ırk, para, cinsiyet ve sınır ayırmıyor. Herkesi hasta ediyor. Bu nedenle tüm insanların birbirlerine yardımcı olması gerekiyor. Bizlerin de bu küresel probleme karşı savaşa katkı yapabilmemiz için evde kalmamız ve kendimizi izole etmemiz gerekmektedir. Eğer bu izolasyon yeterince uygulanmazsa 1 yıl daha bu şekilde yaşamak zorunda kalınabilir.

Coronavirüs Diş Ağrısı Yapar mı?

Corona virüs diş ağrısı yapmaz ama vücut dirençlerini düşürdükleri için problemleri olan diş hastalarında ağrı oluştururlar.

Çürük Diş Coronavirüs’e Davet Midir?

Diş çürükleriniz var diye corona virüsü size bulaşmaz ama ağız hijyeninizin iyi olması bağışıklık sisteminize katkı sağlar. Bu nedenle kişisel ağız bakımımıza özen göstermemiz ve doğru beslenmemiz çok önemlidir.

Coronavirüs Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

Bu pandemi bir milattır. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Virüsün esas etkileri gün geçtikçe daha çok görünüyor. Bugün itibariyle ölen insan sayısı tüm dünyada 50 bin civarındadır. Bu sayı 5 milyon olabilir, hatta daha fazla da olabilir. İşte bunlar yaşandıktan sonra insanların birbirleriyle olan ilişkileri çok değişecektir. Sosyal alanlardaki davranış modelleri de çok değişcektir. Bazı sektörler çok etkilenecektir. Bizim gibi kliniklerin mimari yapıları ve hasta bakma protokolleri de çok değişecektir.

-Sosyal Yaşantımıza Eskisi Gibi Devam Edebilecek Miyiz?

Sosyal yaşantımız çok değişecek ve insanlar daha bireysel olacaklar, aile kavramı sorgulanıp çekirdek aile yapısı daha fazla güçlenecektir. İnsanlar kendilerine daha fazla vakit ayırıp daha fazla kişisel hobileriyle ilgilenecekler.

İş Hayatımızda Neler Değişecek? Endişelenmeli Miyiz?

Çoğu sektörler bu pandemiden sonra ciddi etkilenecektir. Özellikle turizm ve sağlık sektörünün bir yıldan önce toparlanmasını beklemek yanlış olur. İnsanlar seyahat etmek istemeyecekler. Ülkeler mümkün olduğunca sınırlarına bilmedikleri insanları sokmak istemeyecekler.

Okul ve diğer eğitimler uzaktan dijital olarak devam edecek. Yeme-içme alışkanlıkları değişecektir. Tarım ve gıda sektörü hızla gelişerek yeni bir boyut oluşacaktır. İnsanlar arazisi olan evleri tercih edecek büyük yüksek katlı rezidansları tercih etmeyeceklerdir.


İzole (Karantina) Yaşamı En İyi Nasıl Değerlendirebilirim?

-Kendinize yatırım yapmalısınız. Uzun süredir zaman yokluğundan yapamadığınız tüm hobi ve işlerinizi yapmayı planlayıp uygulayın. Yeni bir dil öğrenebilirsiniz. Çeşitli dijital mecra yöntemleriyle (skype, zoom vs.) beraber bol bol pratik yapabilirsiniz.

-Online master programları alabilirsiniz,

-Ailenizle eğlenceli vakit geçirebilirsiniz,

-Düzenli spor yapabilirsiniz,

-Ve sigarayı bırakabilirsiniz üstelik mükemmel bir zamanlama olabilir.

Son Blog Yazıları

İmplant Tedavisinden Önce ve Sonra Neler Yapılmalıdır?

Hastalarımızdan en çok aldığımız sorulardan biri olan implant tedavisinden önce ve sonra neler yapılmalıdır? sorusunun cevaplarını sizler için derledik. Hastanın…

Süt Dişlerine Tedavi Yapılmalı Mı?

Ebeveynlerin nasıl olsa düşecek dediği süt dişlerinde herhangi bir diş rahatsızlığı durumunda sorulan ‘ Süt Dişlerine Tedavi Yapılmalı? mı sorusuna…

DÜŞEN KÖPEK DİŞ YERİNE YENİSİ ÇIKAR MI?

Düşen köpek diş yerine yenisi çıkar mı? Köpek dişinin ağızdaki fonksiyonu nedir? Ne zaman köpek dişi oluşur ve hangi yaş…

Online Hızlı Randevu