dentway-logo-son

Diş Kisti Nedir? Diş Kisti Kendiliğinden Geçer Mi?

roundline

Diş Kisti Nedir? Diş Kisti Kendiliğinden Geçer Mi?

Diş Kisti Nedir? Diş Kisti Kendiliğinden Geçer Mi? sorularının cevaplarını sizler için yazımızda derledik. Kistler, içinde sıvı ya da yarı sıvı kıvamda materyal ile dolu olan patolojik yapılardır. Diş kisti, bunun dişin belli bölgelerinde oluşmuş haline denir. Diş kisti, genellikle bir belirti vermezler. Fakat bazen diş veya dişetine ait sorunlar, ağız içine akıntı, kötü tat ve koku, çene veya diş kenarlarında dudak veya dille fark edilen ağrısız şişlikler olarak kendilerini gösterebilirler. Çok ileri durumlarda, çene açmada zorluk, his kaybı veya çene kemiğinde kırıklara neden olabilir. Diş kistlerinde ağrı bilinenin aksine çok görülmez. Ancak orası enfekte olduğu zaman ağrı oluşabilir. Bu kistler; 20 yaş dişlerinde, kanal tedavisi yapılmış ancak başarısız olmuş dişlerde, çekilmiş dişin enfeksiyonunun iyi temizlenememesi ardından, çocukluk döneminde sürme zamanı gelmiş olan dişin ağız içine süre aşamasında gibi durumlarda oluşabilir.

Diş Kistinin Oluşum Süreci Nasıldır?

Diş kisti genellikle bakteri kolonizasyonu ile başlar. Bu durumda enflamasyon, yaş, mekanik travma, sistemik hastalık veya artmış lokal kan akımı gibi faktörlerin epitel çoğalmasını uyararak kistik lezyonların oluşumunda rol alabileceği düşünülmektedir. Diş kisti içi su dolu bir balon gibidir. Kist büyürken etrafındaki kemiği de yok eder.

Diş Kisti Kendiliğinden Geçer Mi?

Kiste müdahele edilmeden kendi halinde bırakılırsa büyümeye devam edebilir. Diş kistlerine cerrahi olarak müdahele edilmesi gerekir. Antibiyotik kullanımı sadece var olan belirtileri baskılar. Kistin yok olmasına bölgenin iyileşmesini sağlamaz.

Diş Kistinin Tedavisi Var Mıdır?

Diş kistinin tedavisi kistin türüne ve bölgesine göre değişir. Genel olarak tedavi yaklaşımı,  kistin cerrahi olarak alınmasıdır. Kistin kaynağı olan diş çekilir, kistin etkilediği diş ve/veya dişler canlılığını yitirmiş ise kök kanal tedavisi uygulanarak ağız içinde tutmak amaçlanır. Bazı durumlarda kist cerrahi olarak alınır, etkilenen dişin kök ucu kesilerek dişin ağızda tutulması amaçlanır. Tedavi yöntemi kistin türüne, büyüklüğüne, var olduğu bölgeye göre değişir. Hangi tedavi yönteminin kişiye uygun olduğu, diş hekimi tarafından alınan radyolojik görüntülemelerle karar verilir. 3D tomografi ve panoramik röntgen ile kistin net yeri belirlenir.

Diş Kisti Tedavi Edilmezse Ne Olur?

En basit etki olarak zaman zaman ağrılara yol açabilir. Diş kistleri tedavi edilmezse diş kökünü eritebilir, git gide büyüyebilir etrafındaki kemiği yok edebilir, büyümesiyle birlikte baskı yapıp kemikte incelmeye yol açıp çene kemiğinde kırıklara yol açabilir. Kistin oluştuğu bölgeye bağlı olarak çeneyi açmada zorluk, çenede kasılmalara neden olabilir.

Diş kistleri kendilerini genel olarak kendilerini belli etmezler yani herhangi bir semptoma yol açmazlar. Diş kistleri genellikle diş hekimi kontrollerinde saptanır. 6 ayda bir diş hekimine gitmek, ağız ve diş sağlığının kontrolü için hem de bu tip durumlarda erken teşhis konabilmesi için çok önemlidir.  Sağlıklı günler!

Dt. Begüm Atasoyu
Online Hızlı Randevu