dentway-logo-son

Gülüş Tasarımı Sonrası Düzenli Operasyon Geçirmek Gerekir mi?

roundline

Gülüş Tasarımı Sonrası Düzenli Operasyon Geçirmek Gerekir mi?

Gülüş Tasarımı

Günümüzde estetik beklenti, hayatın her alanında olduğu gibi dişler için de vardır. Bu nedenle diş hekimliği, günümüzde sağlığın yanında gülüş estetiği adı verilen tedavi yöntemiyle de oldukça öne çıkmaktadır. Özellikle olabildiğince korumacı yaklaşılan bu tedavi yöntemi, oldukça kısa sürede kişi için de tatminkar bir görünüm ve tedavi sunmaktadır. Gülüş tasarımı, kişinin yüz hatları, ten rengi, göz rengi, ağız yapısı, burun yapısı, dudak yapısı ve dişeti şekline göre kişiye özel tasarlanır.

Hatalı diş fırçalama, diş sıkma gibi nedenlerle, yaşla birlikte veya başka sebeplerle dişler aşınmış ve daha az görünüyor olabilir. İstenilen ve en baştaki formunu kaybetmiş olan dişler, kişiye özel gülüş tasarımıyla kişiye tekrar kazandırılabilir. Kişiye daha genç ve dinamik bir gülüş sunulabilir. Unutulmamalıdır ki çürük dişler, dişeti rahatsızlıkları, çapraşıklıklar, sarı dişler, kırık dişler ve diş eksiklikleri kişide özgüven eksikliğine sebep olabilir. Öyle ki insanın içinden gelen gülme eylemini bile engelleyebilmektedir. Bu durum gülüş tasarımı tedavileriyle düzeltilebilir.

Kaybolan veya zedelenen özgüven ve dış görünüşün sebep olabileceği diğer olumsuzluklar gülüş tasarımıyla tedavi edilebilir.

Gülüş tasarımı için öncelikle ağızda var olan çürük, dişeti hastalığı, diş eksiklikleri giderilmelidir. Gülüş tasarımı hangi dişlere uygulanacaksa diğer dişlerle renk uyumu için bleaching (diş beyazlatma) uygulanabilir. Gülüş tasarımı görüldüğü üzere multidisipliner bir çalışma içerir. Diş hekimliğinin her dalının bu tedavi çeşidinde bir rolü vardır. Gülüş tasarımında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur hastanın estetik beklentileridir.

Diş Beyazlatma

Örnek Diş Beyazlatma (Bleaching) İşlemi

Hasta beklentilerini doğru olarak anlamak ve hastanın ihtiyaçlarını doğru saptamak tedavinin gidişatı, hasta memnuniyeti ve hekim başarısı için çok önemlidir. Bu sebeple gülüş estetiği çalışmalarında hastalar ile çok açık ve net diyalog kurulmalı hiçbir detay ve talep atlanmamalıdır. Hasta ile birlikte kararlaştırılan planlama ve uygulamalar için; günümüzde tedaviye başlanılmadan önce hastaya fikir verebilmek maksadı ile bir çok farklı yoldan demonstrasyon yapılmaktadır. Ağız içerisinden alınan ölçüler yardımıyla hazırlanan modeller üzerinde sorunlar tespit edilir ve planlamalar yapılır. Bu saptalamalardan sora ideal bir gülüş estetiği demonstrasyonu için hastaların ağız içi ve yüz fotoğraflarıyla bilgisayar ortamında özel programlar yardımıyla ölçümler, analizlar, dizaynlar yapılır ve yüz şekline uyum hesaplanır. Tedavi sonrasında oluşacak görüntüye en yakın görüntüler, yine programlar yardımıyla ve hasta ağzında aslına uygun şekilde hazırlanan geçici uygulamaları ile hastaya sunulur ve görüşleri alınır.

Gülüş Tasarımı Süreci Nasıldır?

Gülüş tasarımı ile kişi bu tedaviyi yaptırmadan önce gerek bilgisayarda gerekse ağız içinde sonucu önceden görebilir. Bunun için öncelikle muayene seansında ağız içi ve yüz fotoğrafları çekilir. Ağız içi ölçüler ile kayıtlar alınır. Laboratuvarla paylaşılır. Laboratuvar ortamında, hastanın ölçülerine ve beklentilerine uygun bir tasarım çalışılır. 3 ila 5 gün sonra kişiyle paylaşılır. Bu çalışmaya mock up adı verilir. Bazı durumlarda bu çalışma uygulanamayabilir; dişlerin bir veya birkaçının olması gereken pozisyondan çok önde veya dışarıda olduğu durumlarda, o dişin pozisyonunu değiştirmeden bir mock up yapılması sağlıklı olmayabilir, tedavi sonu görünüm ile ilgili net bilgi vermeyebilir. Bu nedenle bu tür dişler beklenen tasarımın %100 doğrulukla prova edilmesini engelleyebilir. Kişi bunun bilincinde olarak hekimiyle ortak bir karar ile ilerlemelidir.

gülüş tasarımı örneği dentwayden

Gülüş Tasarımı Sonrası Düzenli Operasyon Geçirmek Gerekir mi?

Gülüş tasarımı sonrası istenilen tasarımda uygulamaya geçilmesine karar verildiğinde ve tedavi bittikten sonra kişinin, düzenli diş fırçalaması ve diş ipi kullanması gerekmektedir. Hekimi, kendisini 2 gün, 1 hafta ve daha sonra da aylık ve 6 aylık kontrollerine davet eder. Kişinin bu randevu tarihlerine özen göstermesi tedavinin sürdürülebilirliğini artıracaktır. Sık kontrollerin ardından rutin kontrol aşamasına gelindiğinde her 6 ayda bir profesyonel temizlik ve bakım işlemleri için diş hekimine gidilmesi önerilir. Gülüş tasarımı sonrasında, kullanılan materyallerin doğası gereği zaman içerisinde renk değişimi ve diş taşı tutulumu görülmez. Fakat diş hekimi kontrolü ile dişeti sağlığı ve yıllar içerisinde yaşla gelişebilecek dişeti hastalıklarının oluşması önlenebilir.

Gülüş Tasarımı Maliyetli Bir Operasyon mudur?

Gülüş tasarımı hekimin hastasına uzun zamanlar ayırdığı, her detayı büyük bir özveriyle değerlendirdiği bir tedavi çeşididir. Milimetreyle ölçülen asimetriler ve göze batan bazı detaylar hekimin tam olarak konsantre olmasını gerektiren durumlardır. Her seansta çekilen fotoğraflar ve hastayla yapılan değerlendirmeler sonucu optimum fikire ulaşmak hedeftir. Tedavi sürecinde laboratuvar işlemlerinden ağıza yapıştırma işlemlerine kadar geçen süreçte bir çok kişinin emeği yadsınamaz. Her kliniğin bu tedavi çeşidine uygun gördüğü ücret farklılık göstermektedir. Ücret bilgileri kliniklere ulaşılarak öğrenilebilir.

Gülüş Tasarımı ve Hollywood Smile Aynı İşlemleri mi İçerir?

Hollywood Smile aslında diş hekimlerinin yaptığı gülüş estetiği ve kişiye uygun tasarımın kullanıldığı yaprak porselenler ile uygulanan bir işlemdir. Hollywood Smile‘ da ilk olarak dikkat edilmesi gereken en önemli unsur hastanın estetik beklentileridir. Kişi beklentilerini doğru olarak anlamak ve ihtiyaçları doğru saptamak tedavinin gidişatı, hasta memnuniyeti ve hekim başarısı için çok önemlidir. Bu sebeple Hollywood Smile çalışmalarında kişi ile yüksek diyalog kurulmalı hiç bir detay ve talep atlanmamalıdır. Daha sonrasında hasta ile saptanan yol ve uygulamaların artık günümüzde girişimlere başlanılmadan önce hastaya fikir verebilmek maksadı ile bir çok farklı yoldan demonstrasyonu yapılmaktadır. Ağız içerisinden alınan ölçüler yardımıyla hazırlanan modeller üzerinde sorunlar tespit edilir ve planlamalar yapılır. Bu saptalamalardan sonra bir gülüş estetiği demonstrasyonu için hastaların ağız içi ve yüz fotoğraflarıyla bilgisayar ortamında özel programlar yardımıyla ölçümler, analizlar, dizaynlar yapılır ve yüz şekline uyum hesaplanır. Tedavi sonrasında oluşacak en yaklaşık görüntüler yine programlar yardımıyla ve hasta ağzında aslına uygun şekilde hazırlanan geçici uygulamaları ile hastaya sunulur ve görüşleri alınır. Tedavi ile ilgili planlamalar yapılır. Buna işlem öncesi çapraşıklıkların giderilmesi için ortodontik uygulamalar da dahildir.

Online Hızlı Randevu