[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=50_-vD75AzM&feature=youtu.be”]
Ünlülerin dişleri

Herkes mükemmel bir gülümsemeyi hayal eder: göz kamaştıran beyaz dişler. Gülüşünüz kişiliğinizin önemli bir parçasıdır ve tanıştığınız insanlar üzerinde bir izlenim bırakmaya yardımcı olur. Birçoğumuzun en çok merak ettiği sorulardan biri : Ünlülerin Dişleri Nasıl Bu kadar Beyaz? ‘dır. Neyse ki kozmetik diş hekimliği ile isteyen herkes bu merak edilen gülümsemeye ulaşılabilir.

Kozmetik diş hekimliği, dişleriniz ve diş etleriniz dahil olmak üzere ağzınızın görünümünü iyileştirmek için yapılan tüm diş çalışmalarını içerir. Bu, dişlerinizin şeklini, rengini değiştirmeyi veya sıralı düzgün hale getirmeyi içerebilir. Nihai sonuç daha beyaz, daha parlak, daha güzel bir gülümsemedir. Bu kapsamda günümüzde popüler olan bir uygulama hollywood smile uygulaması çok yaygın olan ünlülerin de çokça tercih ettiği bir uygulamadır.

Diş beyazlatma yöntemleri hakkında bilgi almak için yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Ünlülerin dişleri nasıl bu kadar beyaz?

İşte gülüş estetiğine sahip 10 ünlü isim:
1. Tom Cruise (Actor)
2. Cheryl Cole (Singer)
3. Zac Efron (Actor)
4. Hilary Duff
5. Nicolas Cage (Actor)
6.George Clooney (Actor)
7.Victoria Beckham
6. Ben Affleck
7. 50 Cent
8. Miley Cyrus
9. Demi moore
10. Jim carrey

Tüm ünlülerin ortak noktası nedir? Gülümsemeleri. Hemen fark etmeyebilirsiniz, ancak kameradaki ünlülerin büyük çoğunluğunun yıldızları parlıyor. Bir ünlünün böyle güzel bir gülümsemesi olmadığında fark etme olasılığınız daha yüksektir. İnci beyazı ile dolu bir denizde taş gibi düşünebiliriz.

Steve Buscemi’nin gülümsemesine bir göz atın. Peki, Matt Damon’dan Emma Watson’a kadar ünlülerin büyük çoğunluğu nasıl bu kadar mükemmel dişlere ulaşıyor? Tek kelime: yaprak porselenler. Kozmetik diş hekimliği Hollywood seviyesinde bir gülümseme elde etmenin tek kesin yoludur. Yaprak porselen tedavisi yaklaşık 20 yıldır ülkemizde popüler bir tedavi seçeneğidir. Aslında son yıllarda popülerliklerinin daha da artmasının sebebi göz önünde bulunan kişilerin hemen hepsinde olmasıdır.

Yaprak porselen nedir?

Yaprak porselenler dişlerinizin üzerine oturan ince porselen plakalardır. Diş hekimleri onları her hasta için özel yapar, böylece şekil, boyut ve renk tamamen kişiye bağlıdır. Kaplamaların dişlerin üzerine oturması için diş hekimlerinin mine yüzeyini çok küçük bir kısmını aşındırmaları gerekir. Buna “prepping” denir). Diğer bir yöntem de aşındırma yapmadan yaprak porselen tedavisi. Bu da prepless yöntem olarak adlandırılır. 10 günde tüm gülüşü değiştirebiliriz. Günümüz diş hekimliğinde yaprak porselenlerle bu mümkün.

Neden yaprak porselen derseniz de evet yaprak kadar ince adından da anlaşılacağı üzere. Bazen lamina diye de duyabilirsiniz çünkü lamina Latincede yaprak demektir. Yaprak porselenler, ışığı geçiren oldukça ince materyallerdir. Dişlerin ön yüzlerine yapıştırılan porselen plakalar diye de hayal edebilirsiniz. Yaprak porselenlerin kalınlığı yaklaşık 0,3-0,7 mm kalınlığındadır. Köprülerden veya çepeçevre yapılan kaplamalardan farklı bir teknikle yapıştırılır. Işıkla sertleşen yapıştırıcılarla diş üzerine uygulanır. Kalıcı beyazlık bu şekilde sağlanır.

Yaprak porselenler bana uygun mudur?

Yaprak porselenler herkes için doğru değil – en azından ilk başta değil. Örneğin kişinin eski kaplamaları varsa yaprak porselenler teknik olarak uygulanamaz. O zaman da zirkonyum kaplamalarla bir gülüş dizaynı tasarlanır. Kişi, Hollywood Smile isteyerek baş vurduğunda ağzı genel olarak muayene etmek daha doğru olur. Dişlerle alakalı diğer sorunlar, diş eti hastalığı veya eksik dişler, kapanışsal problemleri varsa Hollywood Smile uygulamasından önce bu sorunların tedavi edilmesi gerekiyor. Altta yatan herhangi bir enfeksiyonun tedavi edilmesi tedavinin uzun ömürlü olmasındaki temel şarttır. Özetle, hastalarımızın sağlıklı gülümsemelerini istiyoruz ve bunun için her türlü ön çalışmayı yapıyoruz.

Hollywood Smile Nedir?

Hollywood Smile aslında diş hekimlerinin yaptığı gülüş estetiği ve kişiye uygun tasarımın yapıldığı yaprak porselenler ile uygulanan bir işlemdir. İlk olarak dikkat edilmesi gereken en önemli unsur hastanın estetik beklentileridir. Hasta beklentilerini doğru olarak anlamak ve ihtiyaçları doğru saptamak tedavinin gidişatı, hasta memnuniyeti ve hekim başarısı için çok önemlidir. Bu sebeple Hollywood Smile çalışmalarında hastalar ile yüksek diyalog kurulmalı hiç bir detay ve talep atlanmamalıdır. Daha sonrasında hasta ile saptanan yol ve uygulamaların artık günümüzde girişimlere başlanılmadan önce hastaya fikir verebilmek maksadı ile bir çok farklı yoldan demonstrasyonu yapılmaktadır.

Ağız içerisinden alınan ölçüler yardımıyla hazırlanan modeller üzerinde sorunlar tespit edilir ve planlamalar yapılır. Bu saptalamalardan sonra ideal bir gülüş estetiği demonstrasyonu için hastaların ağız içi ve yüz fotoğraflarıyla bilgisayar ortamında özel programlar yardımıyla ölçümler, analizlar, dizaynlar yapılır ve yüz şekline uyum hesaplanır. Tedavi sonrasında oluşacak en yaklaşık görüntüler yine programlar yardımıyla ve hasta ağzında aslına uygun şekilde hazırlanan geçici uygulamaları ile hastaya sunulur ve görüşleri alınır. Tedavi ile ilgili planlamalar yapılır. Buna işlem öncesi çapraşıklıkların giderilmesi için ortodontik uygulamalar da dahildir.

Çoğu ünlü isimde de yaprak porselen uygulamasından önce kapanışsal bozukluğı tedavi etmek amacıyla ortodontik uygulama yapılmıştır. Ardından gülüş estetiği tasarlanmıştır. Planlama ve dizaynlar tamamlandıktan sonra eğer ortodontik tedavi ihtiyacı duyulmazsa öncelikle hastalıklı diş eti dokuları iyileştirilip sonrasında diş etlerinde mevcut olan seviye bozuklukları giderilir. Diş eksikliklerinin mevcut olduğu durumlarda planlanmış implant uygulamaları ve gerekli olan diğer cerrahi uygulamalar yapılır.

Cerrahi uygulamaları takiben iyileşme dönemleri tamamlandıktan sonra gerekli hallerde diş beyazlatma işlemleri gerçekleştirilir. Bu durumlardan sonra dişlerde var olan görsel, biçimsel ve fonksiyonel bozukluklar zaman zaman estetik kompozit dolgu uygulamaları aracılığıyla giderilir. Bu yöntem yeterli gelmez ise gülüş estetiğinin en etkili elemanlarından olan porselen lamina ve kaplamalar ile zirkonyum kaplamalar uygulanabilir. Porselen lamina uygulamaları için genellikle diş yüzeylerinden ya hiç aşındırma yapılmaz ya da minimal düzeyde aşındırmalar gerçekleştirilir.

Eğer yaprak porselen uygulamaları uygun görüldüyse aşamalar esnasında yapılan provalarda hastanın tekrar görüşleri alınarak bir dizi değişiklikler yapılabilir. Bütün bu uygulamalarda diş eti ve diş esnasında ve provalarda dudak şekli, formu ve konturu da göz önünde bulundurulmalı ve hedeflenen tasarıma ulaşılmalıdır. Bazı durumlarda tüm tedavileri içerebildiği gibi bazı durumlarda biri ya da birkaçı ile gülüş estetiği istenilen seviyeye getirilebilmektedir.