Bir insanın gülümsemesini olumsuz anlamda etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi de şüphesiz ki ayrık diş problemidir. Ayrık dişler, kişinin kendine olan özgüvenini negatif olarak törpüleyebileceği gibi, ardında yatan daha ciddi problemlerin de göstergesi olabilir.

Ayrık Diş Nedir?

İsminden de anlaşılacağı üzere ayrık dişler, iki diş arasında istenmeyen bir boşluğun oluşması anlamına gelir. Ayrık diş, doğuştan gelebilen bir sorun olabileceği gibi sonradan oluşan bir problem olarak da karşınıza çıkabilir. Ayrık dişlerin oluşturduğu boşluklar, ağzın herhangi bir bölgesinde oluşabilir, ancak ön dişlerde boşluk oluştuğu zaman çok daha göze batar hale gelir.

Ayrık diş problemi,

hem çocuklarda hem de yetişkinlerde meydana gelebilecek bir sorundur. Çocuklarda ayrık diş, çoğunlukla süt dişleri döküldüğünde ve yerlerine kalıcı dişler geldiğine meydana gelmektedir.

Eğer siz de ayrık dişlerinizden şikayetçiyseniz, yazımızın devamında önerdiğimiz ayrık diş tedavisi yöntemlerini değerlendirerek bu endişelerine bir son verebilirsiniz. Ayrık diş düzeltme metodlarına geçmeden önce ise ayrık dişlerin oluşma sebeplerine yakından bakmak gerekir.

Ayrık Dişlerin Meydana Gelmesindeki Sebepler Nelerdir?

“Ayrık diş nasıl kapatılır?” sorusunun cevabı,

her şeyden önce ayrık dişlerin meydana gelmesini tetikleyen sebeplerde saklıdır. Ayrık dişlerin meydana gelmesinde tek bir etmenin etkili olduğu söylemek mümkün değildir; zira bu tip bir ağız ve diş sağlığı problemi ile karşılaşmanıza neden olabilecek birden fazla faktör bulunmaktadır. Ayrık diş neden olur, gelin hep birlikte bakalım.

– Bazı insanlarda ayrık dişler, çene ebatları ve diş boyutları ile alakalıdır. Eğer dişleriniz, çene kemiğiniz için fazla küçük ise ister istemez aralarında boşluklar oluşabilir. Bunun sonucunda dişler birbirinden uzak lokasyonlarda konumlanır ve ayrık diş problemi meydana gelir. Dişlerinizin ve çene kemiğinizin ebatları ise tamamen genetik olarak belirlenen bir durumdur; bu yüzden de ayrık dişler, kalıtsal bir özellik haline gelebilir.

– Diastema da denilen ayrık diş sendromu,

ön iki dişiniz ve diş eti hattınız arasında meydana gelebilecek aşırı diş eti büyümesi sonucunda da kendine gösterebilir. Bu aşırı büyüme, iki ön diş arasında ayrılığa sebep olarak bir boşluğun oluşmasını sağlar.

– Bazı kötü alışkanlıkların da diastemaya yol açabileceği, çeşitli araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Baş parmağını gereğinden fazla ve gereğinden uzun zaman boyunca emen çocuklarda ayrık diş sendromu meydana gelebilir. Bu kötü alışkanlık, emme hareketinin ön iki dişe fazlasıyla baskı oluşturmasına ve bu iki dişin birbirinden ayrı lokasyonlara doğru itilmesine sebebiyet verebilmektedir.

– Yaşça daha büyük çocuk ve yetişkinlerde ise ayrık diş bozukluğu, yanlış yutkunma reflekslerinden dolayı doğabilir. Normal şartlar altında yutkunma esnasında dil, kendini ağzın üst bölgesinde konumlandırmalıdır, ancak yutkunma refleksi bozukluğu söz konusu olduğunda dil, ön iki dişe baskı yapar ve bu baskı da o iki ön diş arasında zaman içerisinde bir boşluk oluşturur. Diş hekimlerinin “dil itimi” olarak bahsettiği bu süreç, ilk etapta zararsız bir refleks olarak gözükse de ayrık diş gibi istenmeyen sonuçları beraberinde getirebilir.

– Diastemanın oluşabileceği bir diğer durum ise diş eti rahatsızlıklarıdır.

Özellikle diş eti enfeksiyonu söz konusu ise meydana gelen şişkinlik, sadece diş etlerine değil, aynı zamanda dişlere destek sağlayan diş eti dokusuna da zarar teşkil eder. Önce ayrık diş belirtileri ile başlayan bu durum, zaman içerisinde diş kaybına bile yol açabilir.

– Özellikle arka bölgedeki diş çekimini takiben, çekilen dişin ön ve arkasındaki dişler çekim boşluğuna doğru kayabilir. Eğer eksik dişin yerine protetik tedavisi yapılmazsa, zaman içerisinde dişlerin aralarında boşluklar meydana gelebilir.

Özellikle kalıtsal olan ayrık diş,

ortodonti tedavisi ile yüz güldüren sonuçlar alınabilmektedir. Diş yüzeyinde bir kaplama veya aşındırmaya uygulamadan sadece dişlerin yerini değiştirerek elde edilen bu yöntem birçok hasta için uygun olmasına rağmen gerek fiyatları gerek ise uygulama zamanı sebebi ile bazı durumkarda tercih edilmeyen bir yöntemdir.

Diş renginde uygulanan bir çeşit dolgu diyebileceğimiz bonding uygulaması ayrık diş tedavisi için kısa süreli hızlı bir tedavi seçeneğidir. Bu işlem için genellikle anestezi yani uyuşturma gerekmez. Önemli olan bir dişin hacminin fazla büyümeden yüz ve diğer dişler ile orantılı olarak aralığın kapatılmasıdır. Hekimin tecrübesi ve hastanın beklentileri doğrultusunda yapılacak tedaviye karar verilir. Uygulamasına geçildiğinde diş yüzeyi temizlenir ve uygulama için gerekli aşamalardan sonra boşluk olan bölgeye hamur şeklindeki kompozit malzeme dikkatli bir şekilde yerleştirilir. Burada dikkat edilmesi gereken diş etinden çıkış konturudur. Dişlerin birbirleri ile simetrik olması ve diş eti ile uygulamanın birleştiği alanda gıda birikintilerinin kalmaması için maksimum özen gösterilmesi gerekir. Boşluk bu malzeme ile kapatıldıktan sonra dikkatli bir şekilde cila işlemine geçilir yüzeyi parlaklığı diş minesi kadar parlak yapılmaya çalışılmalıdır. Aksi taktirde zaman içerisinde çay, kahve, sigara gibi dış etkenler ile renklenme ortaya çıkacaktır. Bu renklenmeye ortaya çıktığında basit bir cila işlemi ile giderilebilir.

Ayrık dişlerin tedavisinde bonding yönteminin en büyük dezavantajı yüzeyi özelliklerinin porselen diş kaplamalar kadar iyi olmamasıdır. Yukarıda da bahsedildiği gibi çay kahve sigara gibi etkenler kompozit malzeme yüzeyinde renklenme yaparlar. Ancak tedavisi hem uygulanma zamanın kısa olması, hem de uygun maliyetli olması nedeniyle çok tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

BONDİNG UYGULAMASINI HER DİŞ HEKİMİ YAPAR MI?

Bu konuda eğitim almış ve tecrübe edinmiş hekimler zaman ayırıp dikkatli bir çalışma yaptıklarında tatmin edici sonuçlar alabilirsiniz. Ancak ön diş tedavisi dikkatli bir çalışma ve tecrübe gerektirir. Kullanılan malzemenin bütün kurallarına uyulması ve ağız içerisinde tedavi sonucunda işlerin nasıl görüneceğine tahmin edilebilmesi gerekir. Özellikle bu konuda çalışma yapan ve bilgi deneyimini arttırmış hekimleri uygulamayı rahatlıkla yapabilirler.

Yüzey özellikleri neredeyse mine tabakasında eşdeğer olan porselen lamina uygulamaları ayrık dişlerin kapatılması için kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Genellikle kırık, eğri, orantısız, renk problemli diş sorunları için uygulanan lamina tedavileri ayrık diş tedavisinde de mükemmel sonuçlar verir. Estetik diş hekimliğinde yapıştırma tekniklerinin ve malzeme özelliklerinin gelişmiş olması sayesinde başarı ile uygulanan porselen lamina kaplamalar ayrık diş uygulamalarında yaklaşık bir hafta gibi bir süre içerisinde tamamlanır eder. Porselen lamina uygulamasında sadece işlerin aralık deri kapatılmaz aynı zamanda renk ve şekil gibi sorunlarda giderilir.

Uygulanma süresi olarak Bonding ile aralıklı diş kapatma tedavisinden daha uzun sürse de ortodonti ile aralıklı diş kapatılması gibi aylarca zaman almaz.

Bonding Uygulaması Sadece Ayrık Dişler İçin Mi Yapılır?

Bonding uygulaması, genellikle diş aralıklarını kapatmak, diş çürüklerinin ve kırıklarını onarmak, çentikli ya da renkleşmiş dişlerin görünümünü değiştirmek için kompozit malzeme kullanılarak onarılmasıdır. Diş boyutlarını değiştirmek için de kullanılan bonding teknolojisi, aynı zamanda genç yaştaki travma veya düşme etkisi ile kırılan dişlerde porselen uygulamasının yapılamadığı zamanlarda da kurtarıcı göreve sahiptir.

Doğal diş şeklindeki yapıların diş yüzeyine tutunarak şekil ve renk bozukluklarının giderilmesini sağlayan bonding sayesinde dişler, eski işlevlerine dönerken lekelenmelerden de arınırlar. Bonding diş uygulaması, dişin yarısının kırık olduğu durumlarda bile rahatlıkla uygulanmaktadır. Diş kusurlarının giderilmesini sağlarken tek seansta acısız ve ağrısız şekilde gerçekleştirilmektedir. Diş teli tedavilerinden sonra destekleyici bir uygulama olarak kullanılabilir.

Hemen her yaşta uygulanabilen bonding yöntemi,

diş yapılarındaki her türlü estetik kaygılarını gidermektedir. Bonding dolgu şeklinde yapılan tedavilerde diş şeklini beğenmeyenler için kişiye özel olarak. yapılmaktadır.

Bonding uygulaması çok hızlı ve ekonomik bir uygulama olduğu için her bütçeye hitap etmektedir. Bonding diş tedavisi ve diş dolgu işlemlerinin hasta için yararlı olup olmadığına hekim kontrolleri sonucu karar verilirken alternatif tedaviler yine diş hekimleri tarafından önerilecektir.

Dişlerin renginden, şeklinden, boyundan, duruşundan memnun olmayan kişilerde uygulanan bonding uygulaması, bir-bir buçuk saat kadar süren bir işlemle tamamlanır. Diş hekimliğinde kullanılan adeziv kompozit dolgular sayesinde, çok çabuk ve başarılı bir çalışma yapılır. Bu adesiv malzemeler dişlerde yapışkanlık sağlayan maddelerdir. Adezivler estetik diş hekimliğinde temel unsurlardan biridir. Bonding uygulamasının bu derece başarılı olmasında, bu yapıştırma teknolojisinin yani adezyon tekniğinin büyük rolü vardır. Diş yüzeylerine yapılan cilalama işleminden sonra, diş yapısına çok yakın özellikteki maddeler bu adezyon tekniği sayesinde diş yüzeyine yapıştırılır. Kullanılan malzemelerin kaliteli olması ve uzman birisi tarafından yapılırsa, bonding uygulaması kişiye 5-10 sene sorun çıkartmadan hizmet edebilir.

Bu işlemin en büyük avantajı tedavi sırasında dişlerden hiçbir aşındırma ve dişlerden hiçbir eksilme yapmamasıdır. Arzu edildiğinde sökülebilir ve dişlere hiçbir işlem yapılmamış gibi eski haline dönmesi sağlanabilir.

Bu alanda kullanılan mikrofil ajanlar,

ileri teknoloji ürünü olup diş yapısıyla çok fazla benzerlik göstermektedir. Bu nedenle doğal dişlerin etkilendiği oranda renk değişimine uğrayabilirler. Dişlerin hazırlanması sırasında yüzeyde olan pürüzler, cilalama yapılarak mümkün olduğu kadar düzeltilmektedir. Bu yüzden lekelenme etkisine karşı son derece dayanıklı olur. Bunun dışında bazı içeceklerden ve bazı yiyeceklerden kaynaklanan renkleşmeler 6 aylık diş hekimi kontrolü sırasında cilalanarak giderilmektedir.

Yapılan tedavi sırasında dişimiz hangi renkte olduğu dikkate alınarak yapılan bonding uygulamaları son derece estetik ve hastanın gülüşünü olması geren seviyeye getirmesi sayesinde aslında gülüş tasarımının bir parçası olarak da kabul edilmektedir.

Bu uygulama estetik amaçla çocuklar hariç her yaş grubundaki kişilere rahatlıkla uygulanabilir. Çocuklarda, özellikle dişlerin gelişimini takip etmek çok önemlidir. Bu yüzden bu yaşlarda estetik amaçla bonding uygulaması önerilmemektedir. Ancak kliniğimize başvuran hastaların arasında yeni çıkan ön dişleri kıran çocuklara da sıklıkla rastlamaktayız. Bu dişlere yapılacak bonding uygulaması ile dişleri eski haline getirerek çocuğun sağlıklı ağız ve diş gelişimini desteklemekteyiz. Yetişkinlere estetik amaçla yapılan bonding işlemi son derece başarılı sonuçlar vermektedir. Bu sayede estetik gülüş ve görünüm daha güzel bir hale gelmektedir. Gülümsemeyle bütünlük sağlayan ön bölge dişler, kişinin özgüven kazanmasına, işinde, ailesinde ve çevresinde saygınlık ve hayranlık uyandırmasına neden olur.

Bonding uygulamaları yapıldıktan sonra düzenli ağız bakımının yapılmasına dikkat etmek gerekir. Sert yiyeceklerden kaçınmak, diş temizliğine ve bakımına özen göstermek bonding dolgulara zarar verilmemesi açısından önemlidir.

Tırnak yeme ve kalem ısırma gibi alışkanlıklar dişlerin kırılmasına neden olacağı için bu alışkanlıklardan vazgeçmek gerekir. Aksi taktirde yapılan bonding uygulamalarının kullanımı uzun sürmeyecektir.

Kompozit Dolgunun Ortalama Fiyatları Nelerdir

 Kompozit dolgu fiyatları için belirlenen net bir fiyat aralığı yoktur. Genellikle fiyatın belirlenebilmesi için hastanın ağız muayenesinin yapılması gerekir. Ayrıca yapılan işlemlere, tedavinin uygulandığı merkeze ve doktor tecrübesine, hastanın ihtiyacına göre fiyat seçeneği değişmektedir. Ağız ve diş sağlığı vücut sağlının temeli oluşturan etken bölgedir. Bu nedenle var olan ya da oluşabilecek hastalıklara karşı doğru tedavinin yapılabilmesi için uzman ve tecrübeli merkezlere yönelmeniz önerilir.

Uygun fiyat seçenekleri ile istenilen tedavinin uygulanmasından ziyade yanlış ve eksik bir müdahale kalıcı hasarların oluşmasına ve geriye dönüşü olmayan sonuçların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle ağız ve diş sağlığınız için bu kriterleri göz önünde bulundurarak tercih yapmanız daha ekonomik ve sağlıklı olacaktır. Ayrıca diğer estetik işlemlere göre daha ekonomiktir. Fiyatı belirleyen faktör, kullanılan malzeme ve seçilecek tedavi türüne göre şekillenmektedir.