Çene Eklem Tedavisi

roundline
İçindekiler

Çene Eklem Tedavisi

Çene Eklem Tedavisi (TME) problemi, çene eklemine özel tedaviye yönelik işlemler gerektiren bir hastalıktır. Bu hastalığın teşhisi için öncelikle eklem uzmanı tarafından çene eklemindeki sorunlar belirlenir. Teşhis için 3D tomografi görüntüleri kullanılır ve bu sayede doğru ve kolay bir teşhis yapılabilir. Sorunun nerede ve nasıl olduğu tespit edildikten sonra tedavi safhasına geçilir. Tedavi planı, eklem uzmanı tarafından yapılır ve çene eklemi tedavileri, uzun süreli tedavilerdir ve hastanın günlük egzersizleri yapması gereklidir. Tedavi seçenekleri arasında gece koruyucu plak, artrosentez, tme mekanoterapi, botox gibi yöntemler bulunur. Hastanın düzenli olarak takip edilmesi son derece önemlidir ve bazı durumlarda okluzyon denilen dişlerin kapanışının düzenlenmesi gerekebilir. Bu durumda mevcut dolgu ve porselen kaplamaların değiştirilmesi gerekebilir.

 

Çene Eklem Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Çene eklemi tedavileri, gece koruyucu plak, artrosentez, tme mekanoterapi, botox vb. gibi yöntemler ve uygulamalar kullanılarak yapılır.

Çene eklemi tedavileri uzun süreli tedavilerdir ve tedavi süresi, hastanın durumuna ve tedavi planına göre değişebilir.

Çene eklemi tedavisi sonrası, hastanın düzenli olarak yapması gereken egzersizler vardır. Bu egzersizler, tedavinin başarısını artırmak için önemlidir.

Bazı durumlarda, okluzyon dediğimiz dişlerin kapanışının düzenlenmesi gerekebilir. Bunun için bazen mevcut dolgu ve porselen kaplamaların değişmesi gerekebilir.

Online Hızlı Randevu