Çürükten Koruyucu Uygulamalar

roundline
İçindekiler

Çürükten Koruyucu Uygulamalar

Çocuklarda çürükten korunma konusunda en etkili yöntem, dişlerin doğru bir şekilde en az iki kez fırçalanmasıdır. Bunun yanı sıra, çürük gelişimini önleyici koruyucu uygulamalar da oldukça etkilidir. Genç süt ve sürekli dişler, asit ataklarına karşı daha hassastır ve yeni süren dişlerde çürük daha kolay oluşabilir. Araştırmalar, oluşan her 5 çürük lezyonundan 4’ünün arka azı dişlerin çiğneyici yüzeylerinde meydana geldiğini göstermektedir. Bu nedenle, çürüğün en çok oluştuğu azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerine “Fissür Örtücü” olarak bilinen uygulamaların ve tüm diş yüzeylerinin korunmasında önemli rol oynayan “Yüzeyel Fluorid Uygulamaları”nın yapılması önemlidir.

Fissür örtücü uygulamalar bir kez yapılır, tekrarlanmalarına gerek yoktur. Ancak düzenli olarak kontrol edilmeleri gerekir. Tüm diş yüzeylerine uygulanan yüzeyel fluorid uygulamalarının 4-6 ayda bir tekrar edilmesi diş minesi güçlendirilerek çürük oluşumu engellenir. 3,5 yaşından sonra uygulanan bu yöntemler sayesinde çocuklarda çürük oluşumunu engellemek mümkündür. Burada önemli olan, her çocuğun kendi diş yapısı, tükürük yapısı ve beslenme alışkanlıklarına uygun çürükten koruyucu uygulamaların belirlenmesi ve düzenli kontrollerinin yapılmasıdır. Fissür örtücüler, azı dişlerinin çukurcuklarını kapatarak asit ve plaktan korunmalarını sağlar ve dişlerin çürükten korunmasına yardımcı olur.

Çürükten Koruyucu Uygulamalar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Dişlerin düzenli ve doğru bir şekilde günde en az iki kez fırçalanması, fissür örtücüler ve yüzeyel fluorid uygulamaları en etkili yöntemlerdir.

Yapılan araştırmalar, arka azı dişlerin çiğneyici yüzeylerinde çürük oluşumunun daha sık görüldüğünü göstermektedir.

Fissür örtücü uygulamaları bir kez yapılır ve tekrarlanmasına gerek yoktur. Ancak, düzenli olarak (6 ayda 1) kontrol edilmeleri önerilir.

Dişlerin tüm yüzeylerine uygulanan yüzeyel fluorid uygulamalarının 4-6 ayda 1 tekrar edilmesi önerilir.

Online Hızlı Randevu